Tour de Romandie – 1st stage this Wednesday … expected hits?

After taking powerEthan Hayter (INEOS Grenadiers), who won the prologue Tour of Romania, this Monday, the 1st stage between La Grande Beros and Romón (178 kilometers) presents a completely different profile with the first ascents listed, including a double ascent to the Massonens (2.1 km at 6.1% (max. 12%)). ). This first step should be favorable for perforators. And even if he gets into trouble, Ethan Hayter has the means to keep his leader’s tunic on, especially because he has a good advantage over his pursuers. Mark Hirsch (UAE-Team Emirates) can also be watched if the hilly stage does not benefit the fighter.

Video – Geraint Thomas, 4th in the Prologue, wants to defend his title!

Scene profile

IStype 1 : La Grande Beroche – Romont, 178 km (actual departure at 13:00, arrival around 17:20)

Lists are listed

Dry (peak per km 39.4 / 3 category): 2.1 km at 6.1% (max. 8%)
Esmonts (km 71.3 / 3rd category): 7 km out of 4% (max. 8%)
Massonnens (120.7 km / 3rd category): 2.1 km at 6.1% (max. 12%)
Massonnens (km 167.3 / 3rd category): 2.1 km by 6.1% (max. 12%)

List of entrants

INEOS grenadiers

1 Thomas Gareint
2 AMADOR Andrew
Another 3 Lawrence
4 HATTER Ethan
5 PLAPP Luke
6 BREON RIVER
7 SHEFFILD Magnus

UAE Emirates team

11 WORSE Mark
12 OLIVEIRA Ivo
13 AYUSO Juan
14 FISHER-BLACK fin
15 GAVIRIA FERNANDO
16 MCNULTI Brandon
17 POLYANJ Jan.

Jumbo Visma

21 KRUIJSWIJK Stephen
22 DENNIS Rohan
23 HESINK Robert
24 Hessman Michel
25 KUSS ver
26 LEEMREIZE Gijs
27 ROSEN Timo

Bahrain is the winner

31 CARUSO Damiano
32 MÄDER Gino
33 PERNSTEINER Hermann
34 PRICE-PEJTERSEN Johan
35 SANCHES Luis Leon
36 TEUNS Dylan
37 WILLIAMS Stephen

Materials Intermarché-Wanty-Gobert

41 MEINTJES Luis
42 DELACROU Theo
43 GERMANY QUINTEN
44 HUYS Lawrence
45 JOHANSEN Julius
46 PLANKAERT Baptist
47 TAARAMÄE Kidney

Cofidis

51 ISAGIRRE Ion
52 ARMY Sander
53 PAIN Vol
54 CHAMPION Thomas
55 FERNANDES Ruben
56 GESHKE Simon
57 Villa David

Groupama-FDJ

61 PINO THIBO
62 BADILATTI Matteo
63 MOLARD Red
64 PACKER Quentin
65 REICHENBACH Sebastian
66 RU Anthony
67 SHOP Mihailo

Quick-Step Alpha Vinyl Team

71 COFFEE Remy
72 CATTANEO Mattia
73 CERNI Joseph
74 ONORE Mikkel
75 Knox James
76 Schmid Mauro
77 VERNON Ethan

Citroën AG2R team

81 O’CONNOR Ben
82 BUSHAR Jeffrey
83 JUNGELS Bob
84 NAESEN Lawrence
85 Valentine
86 PETER NANCE
87 SHCHAR Mikhail

BORA-hansgrohe

91 VLASOV Alexander
92 GROSSSHARTNER Felix
93 HIGUITA Sergio
94 CONRAD Patrick
95 PALZER Anton
96 CHESS MAN Maximilian
97 VANDAL Frederick

Soudal Lotto

101 CRAS Steff
102 GREENER Sebastian
103 HOLMES Matthew
104 SWEEPY Harry
105 VANHUKK Skoda
106 VERSHAEVE Victor

Trek-Segafredo

111 TIBERI Antonio
112 ABERASTURI John
113 BERNAR JULIEN
114 BRAMBILLA Gianluca
115 ELISONDA Kenny
116 SKUJINS TOMS
117 TOLGOEK Antwan

Movistar team

121 VERONA Carlos
122 GONZALES Abner
123 JACOBS Johann
124 MAS Lluis
125 MULBERGER Gregor
126 RODRIGUEZ Oscar
127 RUBIO Einer

BikeExchange-Jayco team

131 SOBRERO Matteo
132 BEULY Sem
133 COLLEONI Kevin
134 THUNDER Tsabu
135 JANSEN Amund Grondal
136 MAAS Jan.
137 SMITH DION

Israel-Premier Tech

141 FRUM Chris
142 BEVIN Patrick
143 CATHFORD Alexander
144 FUGLSANG Jacob
145 NILAND Christ
146 STRONG Corbin
147 LIS Mykhailo

DSM Team

151 LECNESSUND Andreas
152 ARNDT Nikia
153 BRENNER Marco
154 COMBO Novel
155 NABERMAN Tim
156 PEDERSEN Casper
157 TUSWELD Martin

Team Astana Kazakhstan

161 TECHADA Harold
162 CONTI Valerio
163 DE BOD Stefan
164 GRUZDEV Dmitry
165 NEVER Antonio
166 RYABUSHENKO Alexander
167 ZEITS Andrew

EF Education – EasyPost

171 URANIUM Rigoberto
172 HILLY Ben
173 FREE Nilson
174 QUEEN Sean
175 STEINHAUSER GEORGE

Team Kern Pharma

181 PARRA Jose Felix
182 BERRADE Urco
183 GALVAN Francisco
184 GARCIA PIERNA Carlos
185 GARCIA PIERNA Raoul
186 LOPES Diego
187 MICHEL Paul

Swiss

191 FLUCIGER Mathias
192 Niels BROWN
193 COLOMBO Filippo
194 DEBONS Antoine
195 Lillo Dario
196 TIBO Valery
197 VOISARD Yannis

Profile of other steps

Thursday, April 28 – Stage 2: Echallens – Echallens, 168.2 km (actual start at 13:20, arrival around 17:25)

Listed climbs

La Pra (peak 85.4 km / 3rd category): 6.7 km 4.6% (max. 10%)

Friday, April 29 – Stage 3: Valbruye – Valbruye, 165.1 km (actual start at 13.38, arrival around 17.40)

Lists are listed

Dompierre (peak at km 11.2 / 3rd category): 4.4 km at 4.9% (max. 10%)
Sassel (30.5 km / 3rd category): 2.4 km at 5.7% (max. 12%)
Châbles (km 59.9 / 3rd category): 2.4 km by 5.7% (max. 16%)
Sassel (km 89.3 / 3rd category): 2.4 km at 5.7% (max. 12%)
Dompierre (148.1 / 3 category): 4.4 km at 4.9% (max. 10%)
Sedel (km 157.4 / 3rd category): 4.3 km at 4.7% (max. 11%)

Saturday, April 30 – stage 4: Eagle-Zinal – VAl d’Annivier, 180.1 km (actual departure at 11:00, arrival around 15:50)


Lists are listed

Nax (peak at 63.2 km / 1st category): 10.2 km at 7.7% (max. 11%)
Les Pontis (km 93 / 1st category): 7.3 km at 7.5% (max. 13%)
St. Luke (km 103.4 / 1st category): 4.6 km at 7.8% (max. 11%)
Les Ziettes d’en Bas (km 126 / 2nd category): 4.6 km at 5.9% (max. 11%)
Les Pontis (km 159.6 / 1st category): 7.3 km at 7.5% (max. 13%)
Grimentz (172.3 km / 1 category): 6.2 km by 7.1% (max. 11%)

Sunday, May 1 – Stage 5: Aigle – Villars, 15.8 km (departure at 12:30, arrival around 15:45)

Diffusion

Channel Team : from 15:00 from Tuesday to Friday, at 13:00 on Sunday (without broadcast on Saturday)

Eurosport 2 and Eurosport player : 15:30 Tuesday to Friday, 14:00 on Saturday and 13:45 on Sunday

Palmares

The last ten issues

2021: 1. Gareint Thomas (UK) 2. Richie Port (Australia) 3. Fausto Masnada (Italy)

2020: Issue canceled due to pandemic

2019: 1. Primoz Roglic (SLN) 2. Rui Costa (POR) 3. Geraint Thomas (GBR)

2018: 1. Primoz Roglic (SLN) 2. Egan Bernal (COL) 3. Richie Port (Australia)

2017: 1. Richie Port (Australia) 2. Simon Yates (GBR) 3. Primoz Roglic (SLN)

2016: 1. Nairo Quintana (COL) 2. Thibaut Pino (FRA) 3. Ion Izagirre (ESP)

2015: 1. Ilnur Zakarin (Russia) 2. Simon Spilak (SLN) 3. Chris Froome (UK)

2014: 1. Chris Froome (UK) 2. Simon Spilak (SLN) 3. Rui Costa (POR)

2013: 1. Chris Froome (UK) 2. Simon Spilak (SLN) 3. Rui Costa (POR)

2012: 1. Bradley Wiggins (GBR) 2. Andrew Talansky (USA) 3. Rui Costa (POR)

2011: 1. Kadel Evans (Australia) 2. Tony Martin (Germany) 3. Alexander Vinokurov (KAZ)

Most overall victories

3: Stephen Rock (IRL / 1983, 1984 and 1987)

2: Ferdinand Kubler (SUI / 1948 and 1951); Jean Forestier (FRA / 1954 and 1957); Louis Rostolan (FRA / 1960 and 1961); Vittorio Adorni (ITA / 1965 and 1967); Gianni Motta (ITA / 1966 and 1971); Tony Rominger (SUI / 1991 and 1995); Pascal Richard (SUI / 1993 and 1994); Dario refrigerator (ITA / 2001 and 2002); Tyler Hamilton (USA / 2003 and 2004); Cadell Evans (AUS / 2006 and 2011); Chris Froome (GBR / 2013 and 2014); Primoz Roglich (SLN / 2018 and 2019)

Most of the victories on stage

12 Mario Chipollini (ITA)

8: Hugo Coblet (SU); Ferdinand Kubler (SU)

7: Michael Albasini (SU)

6: Knut Knudsen (NO); Gianni Motta (ITA); Tony Rominger (SU); Johann van der Welde (NED)

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *